Projekt budowy hali szermierczej przy SP 340

Krótka historia inicjatywy budowy hali szermierczej

  1. Pomysł budowy hali szermierczej to inicjatywa przede wszystkim rodziców, pasjonatów, mieszkańców Ursynowa, dyrekcji i nauczycieli SP 340, ale również Uczniowskiego Klubu Sportowego d’Artagnan Ursynów.
  2. Na listach poparcia znalazło się niemal 2000 podpisów, podczas gdy w szkole w tym okresie uczyło się około 1800 uczniów. Liczba ta wyraźnie wskazuje na to, że inicjatywą budowy hali szermierczej udało się zainteresować i przekonać społeczność szkolną, wielu mieszkańców Ursynowa, Radnych wraz z Burmistrzem oraz Polski Związek Szermierczy, który ją poparł wspierając szkołę w negocjacjach z dzielnicą i planowaniu tej inwestycji.
  3. Warto zdać sobie sprawę dlaczego ten pomysł zyskał tak szerokie poparcie.
    W roku szkolnym 2016/2017 uczyło się w dwóch budynkach szkoły około 1800 uczniów. Przy takiej ilości dzieci i obecnej ilości sal sportowych w szkole, lekcje wychowania fizycznego odbywały się często na korytarzach szkoły, a podczas zajęć w sali gimnastycznej klasy były bardzo często łączone w jej sektorach. Natomiast dzieci klas 1-3 praktycznie nigdy nie wchodziły do sali gimnastycznej. Niestety do dnia dzisiejszego sytuacja niewiele się zmieniła. A działo się to i wciąż się dzieje w Warszawie, w jednej z bogatszych dzielnic i w jednej z najnowocześniejszych szkół.
    A przecież Ursynów zawsze sportem stał!
  4. Po reformie oświaty w szkole powstało 5 klas sportowych o profilu szermierczym, liczących w sumie około 120 uczniów, co daje 100 godzin wychowania fizycznego w tygodniu dla samych klas sportowych. W związku z tym wyraźnie widać, że potrzeby dotyczące dostępności obiektów sportowych były i są olbrzymie, a brak miejsca dotyczył wszystkich, nie tylko szermierzy. Rozumieli to wszyscy, rodzice dzieci pozostałych klas również chętnie podpisywali petycję licząc, że wybudowanie hali szermierczej odciąży salę gimnastyczną oraz ruchową, dzięki czemu zajęcia wychowania fizycznego dla ich dzieci będą się odbywać wreszcie w odpowiednich warunkach. Podpisy składali również członkowie innych klubów (piłka nożna, judo itp.), gdyż również oni skorzystali by na inwestycji odciążającej wykorzystanie obecnych obiektów sportowych szkoły, umożliwiając im szerszy do nich dostęp i prowadzenie większej ilości zajęć sportowych dla dzieci uprawiających inne dyscypliny niż szermierka.

Kilka słów o Uczniowskim Klubie Sportowym d’Artagnan Ursynów

  1. Uczniowski Klub Sportowy d’Artagnan Ursynów jest jednym z najstarszych klubów sportowych na Ursynowie i powstał jako jeden z pierwszych klubów uczniowskich w Warszawie. Wśród uczniów i absolwentów klas sportowych i jednocześnie zawodników UKS d’Artagnan Ursynów jest wielu medalistów i multi-medalistów mistrzostw Warszawy, Mazowsza, Mistrzostw Polski, a nawet reprezentantów kraju w Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach i Pucharach Świata.
  2. Obecna kadra trenerska klubu to między innymi absolwenci klas sportowych SP 340, medaliści Mistrzostw Polski i reprezentanci kraju. Jednak największą ikoną wśród kadry trenerskiej UKS d’Artagnan Ursynów jest Lech Koziejowski, Mistrz Olimpijski z Monachium 1972, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Moskwie 1980, medalista wielu turniejów międzynarodowych i krajowych, odznaczony w 1972 złotym krzyżem zasługi. Pan Lech Koziejowski jako jedyny trener wśród czynnych w kraju mistrzów olimpijskich pokładał wielkie nadzieje w tej inicjatywie, pragnąc dzielić się swoim olbrzymim doświadczeniem i wiedzą z młodymi adeptami szermierki, co niestety w obecnych warunkach panujących w szkole jest niezmiernie trudne, jeśli nie wręcz niemożliwe.
    Musimy zrobić wszystko, aby nie stracić tej szansy.
    Szansy o której inne kluby mogą tylko marzyć.

Sytuacja obecna

  1. Obecnie w szkole sytuacja niewiele się zmieniła, jest około 1600 uczniów i nadal 5 klas sportowych.
  2. Warunki do przeprowadzania lekcji wychowania fizycznego i rozwoju sportowego dzieci i młodzieży są nadal bardzo słabe, a potrzeby dotyczące dostępności obiektów sportowych nadal olbrzymie.
  3. Obecnie, w dobie ostrych reżimów sanitarnych wynikających z pandemii pojawiły się kolejne obostrzenia powodujące ogromne ograniczenia w korzystaniu z sal sportowych, ruchowych i siłowni.
  4. Jednocześnie jedno z miejsc przystosowane lata temu do treningów szermierczych, czyli piwnica w budynku B z 3 starymi niepełnowymiarowymi planszami (koniecznymi do symulacji walk) od dawna nie wystarcza. Co gorsza, przy obecnych ostrych reżimach sanitarnych mimo dobrej wentylacji, ale z uwagi na brak okien nie może być użytkowana w ogóle. Zakładając niepewną, nierozwiązywalną w co najmniej półrocznej perspektywie sytuację epidemiologiczną, następnie roczny remont budynku pozbawiamy szermierzy na okres co najmniej 1,5 roku jakichkolwiek warunków do treningów pozwalających nawiązać równorzędną walkę z zawodnikami posiadającymi odpowiednie zaplecze treningowe (większość klubów szermierczych w Polsce).
    W ten sposób zaprzepaszczamy olbrzymie szanse na sukcesy sportowe, a całe lata ciężkich treningów, praca i pot zawodników oraz trenerów mogą zostać lekką ręką zmarnowane.

Kroki milowe

  1. Październik, 2016 – inicjatywa rodziców SP 340
  2. Początek 2017 – zbieranie podpisów
  3. Listopad, 2018 – wykonanie projektu budowy hali w ramach zamówienia publicznego, koszt 157.000 zł
  4. Marzec, 2019 – uzyskanie pozwolenia na budowę
  5. Maj/czerwiec 2019 – dwa postępowania przetargowe, oba unieważnione z powodu ofert nie mieszczących się w założonym budżecie, wartość najniższej oferty 3 105 750 zł
  6. Sierpień, 2019 – wysłanie pisma do Ministerstwa Sportu z prośbą o wsparcie projektu Urzędu Dzielnicy
  7. Kwiecień, 2020 – złożenie wniosku przez Urząd Dzielnicy o dofinansowanie budowy hali w programie Sportowa Polska 2020 (program rozstrzygnięty w połowie na dzień wydania oświadczenia)
  8. 25.08.2020, uchwała Rady Dzielnicy o przesunięciu środków na inny cel